SON HABERLER

ANALİZ : Azerbaycan 2015

Analizde ikinci yarı final ülkelerine başlıyoruz. İlk durağımız kardeş ülkemiz Azerbaycan!

Azerbaycan’ı Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenecek olan 2015 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Elnur Huseynov temsil edecek.
Kısaca Elnur..

Elnur, 3 Mart 1987 Aşkabat, Türkmenistan doğumludur. Çocukluğu Türkmenistan’da geçen Elnur, 1992’de Türkmenistan Konservatuvarına girmiş ve piyano/vokal eğitimi ile müziğe başlamış. Uzun yıllar boyunca da çocuk korosunda yer almıştır.

Elnur 1999 yılında ailesi ile birlikte Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye taşınmıştır. Üniversitede tıp üzerine eğitim almaya başlayan Elnur, bir yıl sonra tekrar müzik eğitimine geri dönmüştür. Eğitimi şu anda da hala devam etmektedir. Uzun yıllar Azerbaycan Devlet Opera ve Balesinde çalışmıştır. Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosunda, ünlü vokal antrenörler gözetiminde vokal tekniğini geliştirmeye devam etti ve birçok müzik tarzını denedi. 2001 yılında “Sing Your Song” (Şarkını Söyle) isimli yarışmada birinci olmuştur. 2004 yılında saç/stil ve imaj üzerine eğitim almıştır. 2007 yılında amatörler arasında düzenlenen bir ses yarışmasında da birincilik alan Elnur, 2008 yılında Azerbaycan’ı Eurovision’da temsil etmek için Samir ile düet hazırlamıştır.

Azerbaycan’ın ilk Eurovision katılımı!
Azerbaycan’ın Eurovision Şarkı Yarışması’na ilk katılımı 2008 yılında gerçekleşmiştir. O sene Avrupa’dan ve Türkiye’den gelen birçok ünlü konuk ile birlikte yapılan görkemli ulusal final gecesinde Elnur ve Samir ikilisi, Aynur İskenderli ve Unformal grubuna karşı yarışmıştı. Yapılan oylama sonucunda Elnur & Samir “Day After Day” isimli şarkıları ile ulusal finalden zaferle ayrılmış ve ülkeleri Azerbaycan’ın ilk Eurovision temsilcileri olarak seçilmişlerdir. “Day After Day” single’ı o sene birçok ülkede yayımlanmış ve şarkı Azerbaycan listelerinde uzun süre zirvede kalmıştır. Farklı şovları ve modern şarkıları ile kısa sürede dikkatleri üzerine çeken Elnur & Samir, 2008’deki yarışmada favoriler arasında gösterilmiştir.
İlk katılımda güzel bir sonuç!

Azerbaycan ilk katılımında gerçekten çok iyi bir sonuç elde etmiştir. Elnur & Samir, muhteşem ses ve sahne performansları ile Avrupa’yı kendilerine hayran bırakmış ve Azerbaycan için finalde 8.lik gibi güzel bir derece kazanmıştır.

O Ses Türkiye! 

O Ses Türkiye’nin geçtiğimiz sezonuna adeta damgasını vurarak şampiyon olan Elnur, yarışmada en başından beri favori isimlerden biri olarak yarışmıştır. Ebru Gündeş’in takımında yer alan Elnur, dördüncü sezonun final gecesinde birincilik kazanarak O Ses Türkiye ünvanını da elde etmiştir.

Azerbaycan için bir kez daha!

28 yaşındaki genç şarkıcı Elnur Hüseynov, 2015 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Azerbaycan’ı temsil etmesi için yeniden görevlendirilmiştir.

“Hour of the Wolf” ile yeniden!

Şarkının söz ve müziği Sandra Bjurman, Nikolaz Rebsçer, Niklas Lif ve Lina Hanson’a aittir. Şarkı klibi ile birlikte 15 Mart günü resmi olarak ilk kez tanıtılmıştır. Şarkının single sürümü ise 2 Nisan günü yayımlanmıştır.

15 Mart günü yayınlanan klip şu ana kadar 710.000+ kişi tarafından izlenmiştir. Azerbaycan şu an için bahislerde 9.sırada yer alıyor. Biz de ESCin5 olarak Azerbaycan’a şimdiden bol şanslar diliyoruz!

ESCin5, Azerbaycan için ne diyor? 

Tolgahan : Bana göre Azerbaycan her sene gerçekten tek kelimeyle mükemmel! İlk katılımlarından bugüne hep beğendim, hep destekledim, hep oy gönderdim Azerbaycan için. Bu sene de çok iyi bir iş çıkartmış kardeş ülke. İyi ses, güzel şarkı. Anlamlı.. Umarım Azerbaycan ve tüm Türk halkları için güzel bir derece kazanır. Puanım 10!

Maral : Sesi gerçekten çok iyi fakat işin sadece ses ile bitmediğini onun sayesinde bir kez daha anlayacağız. 6 puan!

Helin Ege : Elnur katılmasına sevindim tanıdık yüzler görmek güzel olacak. Şarkı hoş, cool ancak çok özelliği yok. Yüzde yüz finalde ve top 10 yapacaktır. 8 puan!

Berkay : Ses Tanrısal olabilir ama şarkı malesef öyle değil. 0 puan!

Kemal Can : Azerbaycan ne zaman şu balladlardan vazgeçip, bir birinin kopyası olan ingilizce şarkılardan ne zaman vazgeçecek diye bekliyoruz hepimiz. Fakat bu seneki şarkıyı ben başarılı buluyorum hatta bir çok şarkısına göre iyi. Elnur katıldığı içinde sevinmiyor değilim. 8 puan!

Latif Can : Evet ne yazık ki elimizde artık 2 yeni müzik türü var. Azerbaycan ve Karadağ her yıl aynı tip sıkıcı, stratejik, eurovision bittikten sonra asla dinlenmeyecek şarkılar göndererek kendi müzik türlerini oluşturdular. Geçen yıldan akıllanmamış olsalar gerek. umarım kötü bir derece daha alırlar. 4 puan!

About Kemal Can Arat (392 Articles)
Yaş: 26 Şehir: Viyana Bulunduğu Eurovisionlar: 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019
Contact: Website

Yorum bırakın

Email adresiniz gözükmeyecek.


*


Top