SON HABERLER

ANALİZ: Bulgaristan 2016

Başka bir geri dönüş mü? Evet!

İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirilecek Eurovision Şarkı Yarışması 2016‘da Bulgaristan’ı temsil edecek isim… Uzaklarda aramayın;

Düsseldorf 2011’de yarışan Poli Genova ve 2016 model şarkısı If Love Was a Crime!

poli_genova_1-2

Bir diğer Dima Bilan tarzında ilk zaferleri için bu defa Bulgaristan şansını deniyor.

 Bildiğiniz üzere komşumuz Bulgaristan’ın Eurovision sahnesinde çok başarılı olduklarını söyleyemiyoruz. Bir-iki iyi şarkı dışında varlık gösteremediler. Tutar mı bilinmez fakat BNT ilk defa aynı şarkıcıyı tekrar göndermeyi deneyecek.

Sonra sonra Junior Eurovision Şarkı Yarışması‘na da katılacak olan Bon-Bon çocuk müzik grubunda da bulunan Poli,müzik kariyerine bu şekilde başladı.

29 yaşındaki Poli ülkesinde bir popstar olabilir,ama o aynı zamanda çok çalışkan bir öğrenci,bir UNICEF gönüllüsü ve X Factor jürisi. Varlığını hem TV‘de,hem müzikte,hem de tiyatro sahnesinde sürdürmeye devam ediyor.

Ulusal Müzik Okulu”Ljubomir Pipkov“dan mezun olan sanatçı,sesi Türklere hiç yabancı gelmeyecek olan klarnete ağırlık verdi.Eğitim hayatına artistik yönde devam etmeye karar veren Poli,Bulgaristan Ulusal Akademisi‘nde Tiyatro ve Film Sanatları da okudu.

Aynı zamanda bir TV kişiliği de olan Poli’nin yer aldığı formatlar arasında X Factor, Dancing with the Stars, I Can Do That, BG TOP 40, Your Face Sounds Familiar,The Magnificient Six ve birinci geldiği Musical Academy bulunuyor.

 

Devam ettiği müzik ve TV kariyerinin yanında UNICEF, Bulgaristan Noel Vakfı,SOS Çocuk Köyü,AVON Meme Kanseri Farkındalığı ve Otizm sosyal çalışmalarında gönüllü oldu.

2005,2006 ve 2009‘da bazı müzik iş birlikleriyle Bulgaristan Ulusal Finali olan ”EuroBGvision”da yarışarak Eurovision’da ülkesini temsil etmek istedi fakat başaramadı.

Bir daha denedi. Ve başarı!

Ulusal finalleri 18 şarkı arasından Na Inat adlı şarkısıyla kazandı ve Düsseldorf‘un yolunu tuttu!

poligenova127_v-original

Tuttu da iyi mi oldu?

Düsseldorf’daki 2nci Yarı Final’de 12nci sırada yer alarak malesef Büyük Final’e adını yazdıramadı.

EBU ile yolları tekrar kesişen Poli,2015 Junior Eurovision Şarkı Yarışması‘nda sunuculuk yaparak Avrupa’yı bu defa kendi evi Sofya‘da ağırladı.

Dönüşleri seviyor muyuz? Evet!

Velhasıl. 2016. Bulgaristan Resmi Yayın Kuruluşu BNT,ülkesini Stockholm‘de temsil etmek üzere Poli’yi seçti. Bu yılın tüm şarkıları ülkeler tarafından açıklandıktan sonra nihayet BNT de If Love Was a Crime parçasını duyurdu.

Bestecileri ve yapımcıları arasında Borislav Milanov, Sebastian Arman and Joacim Bo Persson gibi isimler var. Bahsettiğimiz isimlerin hepsi Symphonics & REDFLY adındaki,pop dünyasında ses getiren bir ekibe üye. Poli de söz kısmında şarkıya katkıda bulunmuş.

Şarkının başlangıçtaki soundu epey güzel. fakat birkaç oynatımdan sonra emin olamıyorsunuz.Günümüz popüler pop soundlarından etkiler de barındıran şarkı,sanki finaldeki performansı beklememiz gerektiğini söylüyor gibi. Na Inat Poli’nin eski asi tarzına yakışan bir parçaydı. Sesinin farklı tınılarını duyduğumuz bu şarkının final performansı beklediğimiz anlardan biri olacak sanırım.

O zaman son kararı Poli‘nin final performansından sonra verelim mi?

Bol şans,ah ana haberlere konu olası Kapıkule Sınır Kapısı memurlarının diyarı komşi Bulgaristan!

 

ESCin5 Bulgaristan için ne diyor?

Ersin: Bu geri dönüş,geçerken selam veren arkadaş gibi. Severek dinleyeceğim,şarkı kötü değil. Ama zirveye oynamaz. Ama kesinlikle kötü değil. 3 Puan!

Helin Ege : Poli Genova gibi cool birinin tarzina yakıştıramadım. Herkesin neden bayıldığını da pek anlayamadım. Kötü değil ama daha orijinal bir şeyler beklerdim. 3 Puan!

Kemal Can : Poli Genova’dan daha büyük bir şeyler bekliyordum. Beklentimden ötürü çok fazla tatmin olamadım. Şarkı kötü değil. 3 Puan!

Latif Can : Şarkı başlarda güzel başlayıp ortalarda tanıdıklaşıyor, sıradanlaşıyor. Ayrıca şarkıyı eşcinseller için yazmış olması da hiç samimi gelmiyor. 3 Puan!

Maral: Poli’yi çok sevmeme rağmen şarkının hepsini dinleyemedim. Kesinlikle Kötü bir şarkı değil ama beklentimi karşılamadı. 3 Puan!

Nazif: Poli’nin sesi ve şarkının sozleri çok hoş. Etkileyici bir şov hazırlayabilirlerse eski derecelerine göre daha iyi bir sonuc alabilirler. 3 Puan!

Tolgahan : Modern ve akılda kalıcı altyapısı olan hoş bir şarkı. 3 puan!

1 Comment on ANALİZ: Bulgaristan 2016

  1. Geçtiğimiz dönemlere bakacak olursak bu sene Bulgaristan’ın yarışacağı şarkı oldukça güzel. Poli umarım komşumuza şans getirir <3

Yorum bırakın

Email adresiniz gözükmeyecek.


*


Top