SON HABERLER

Karadağ 2015 Temsilcisi Knez ESCin5’a Konuştu!

Merhaba Knez! Röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz.

 Öncelikle bu sene Karadağ’ı Eurovision’da temsil etmeye hak kazandın tebrik ederiz! Çok küçük yaştan itibaren müziğe ilgin olduğunu ve kendini, yeteneğini çok başarılı bir şekilde kanıtladığını biliyoruz ancak sen biraz bize kendinden bahseder misin?

Öncelikle röportaj için teşekkür ederim. Eurovision’u takip eden insanlarla olmak güzel bir şey.
Karadağ’ı Viyana’da temsil etmek mükemmel ama aynı zamanda büyük sorumluluk. Hele ki tüm dünyanın bu 3 dakikada sizi izlediğini düşünürsek… Yarışmanın 60. yılı Viyana’da olacak, bunu canlı izleyeceğim için çok heyecanlıyım ve tabii ki fanlar ve diğer yarışmacılarla buluşacağım için de.
Benden bahsedeyim. Aslında anlatacak çok şey var ancak; Birkaç şeyden bahsedeyim. Müzikle 20 yılı aşkın bir süredir ilgileniyorum. 1992’ye gidelim… Solo kariyerime başladım ancak öncesinde Visoka Frekfencija’nın üyesiydim; sonrasında da harika müzisyenleri olan Montenegro Band.
10 albüm çıkardım ve 11.yi de 2015 ilkbaharına planlıyorum. Benim müzik tarzım rock soundlarıyla birleştirilmiş pop müzik. Son albümümün ismi The Music Of Balkans. Bu albüm benim tipik müzik tarzımda değildi, deneysel bir müzikti. Değişik şeyler yapmak, ilgilendiğim döneme ait bir müzik üretmek ve tabii ki Avupa seyircisine yönelik bir müzik yapmak istemiştim. Bu da Urban Ethno Jazz… Eminim ki getireceğim promo CD’lerle bu albümü Viyana’da dinleme şansınız olacak

Senin aynı zamanda bir Eurovision takipçisi olduğunu da biliyoruz. RTCG sana teklif getirdiğinde ne hissettin?

Evet, bu doğru. Olimpiyatlar bir atlet için ne demekse Eurovision da biz müzisyenler için o demek. RTCG 1-2 ay önce beni arayıp bu onur verici teklifi yaptığında tarifsiz bir sevinç yaşadım. Hem bir Eurovision fanı olarak hem de bütün ulusal ve bölgesel müzik yarışmalarında yarışmış biri olarak hayallerim gerçek oluyordu.

Peki, favori Eurovision şarkılarını sorsak?

Eurovisionda dinleme şansım olan birçok harika şarkı ve şarkıcı oldu. Bu, kendi müziğinizi duymak ve göstermek için harika bir yol. Birkaç favorimden bahsedeyim: Loreen – Euphoria. Muhteşem bir şarkı; hem orjinal versiyonun hem de akustik versiyonu… Loreen’in sahnedeki enerjisi ve performansı ilham vericiydi. Bundan başka Lena – Satellite, Athena – For Real, Manga, Margaret Berger, Rona Nishliu ve daha birçoğu…

 Geçtiğimiz sene Karadağ ilk kez finale çıkmayı başardı. Kariyerine baktığımız zaman senin de aynı başarıyı yakalayabilmen bizim için çok olası gözüküyor ancak biz senin bu süreçte neler yaptığını bilmek istiyoruz. Kısacası yarışmaya nasıl hazırlanıyorsun?

Teşekkür ederim umarım Sergej’in Kopenhag’ta yaptığı gibi ben de finale çıkabilirim. Yarışma şarkım için çok ciddi çalışıyorum. Viyana’ya yapabildiğimin en iyisini yapmak istiyorum. Bir yandan 2015 ilkbaharında çıkacak bir albüm de hazırlıyorum. Yeni singleım “Znam Da Nisi Ona” (tek olmadığını biliyorum)’nın tanıtımını da yapıyorum:

Önümüzdeki dönem hem albüm hazırlığı hem de Eurovision sahnesine en iyi şarkıyı bulmak için çok daha sıkı bir çalışmayla geçecek. Birçok fikir var, ancak tüm pozitif enerjimi ve fikirlerimi tek bir temada birleştirmek gerek. Şanslıyım ki destek, tanıtım ve öneriler için arkamda iyi bir ekip var. Ama hala kendi yapmam gereken çok iş var.

Geçtiğimiz senenin Karadağ temsilcileriyle görüşüp Eurovision için fikir aldığın oldu mu?

Tabii ki! Sergej Cetkovic ve ben yıllardır çok iyi arkadaşız. 2015 temsilcisi olduğumu duyunca beni aradı tebrik etti ve birkaç tavsiye verdi. Kopenhag öncesi ve Kopenhag’da 2 hafta boyunca edindiği tecrübelerini paylaştı. Ama tabii kelimelerle anlatılmayacak şeyler de var. Eurovision yaklaştığında onu arayıp danışmak için rahat olacağım.

İtiraf etmeliyiz ki biz ekip olarak Donna ve Najbolja şarkılarına bayılıyoruz! Eurovision şarkın hakkında biraz ipucu alsak? Mesela hangisine daha yakın bir sound olacak Donna mı Najbolja mı? Yoksa bizi şaşırtacak mısın?

Evet, sizi şaşırtacağım. Tek söyleyebileceğim şey; ne Donna gibi ne de Najbolja gibi olacak.

Peki şarkının dili hakkında ipucu alsak?

Bunu da henüz söyleyemem.

Seni biraz daha kişisel tanısak? Mesela Knez günlük hayatında ne yapar? Hobilerin?

Aslında herkes gibi biriyim. Genelde spor yapmayı seviyorum, sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışıyorum. Gezmeyi, arkadaşlarımla dışarı çıkmayı, güzel müzikler dinlemeyi ve film izlemeyi seviyorum. Resim yapmayı da çok seviyorum ancak çoğu zaman bunun için yaratıcı olamıyorum. Ve tabii ki şarkı söylemeyi ve oynamayı(rol) seviyorum. Geçen yıl Belgrad’ta Your Face Sounds Familiar(Benzemez Kimse Sana)’nın ilk sezonunda yarışmacıydım. Çok eğlenceli ve harika bir tecrübeydi.

Röportaj için tekrar teşekkür ederiz. Viyana’da görüşmek için sabırsızlanıyoruz!
5 ARALIK DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN!

Çok teşekkür ederim! Sizin için doğum günü pastamdan biraz ayıracağım. Viyana’da görüşürüz!

Fotoğraf için Nemanja Krstic’e Teşekkür Ederiz…

Yorum bırakın

Email adresiniz gözükmeyecek.


*


Top